Чи передбачено облік товарних запасів підприємцем на загальній системі оподаткування?

Об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб для підприємців на загальній системі оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю фізичної особи - підприємця.

Фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат.

Форма та Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат затверджені наказом Міндоходів від 16.09.2013 N 481.

Порядком ведення Книги обліку доходів і витрат не передбачено ведення залишку товарних запасів фізичними особами - підприємцями на загальній системі оподаткування.

Законом України від 16.07.1999 №996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", передбачено, що бухгалтерський облік (яким визначено поняття "запаси") є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством.

Тобто, дія Закону №996 не поширюється на суб'єктів господарювання - фізичних осіб - підприємців.

Отже, нормами чинного законодавства обов'язок щодо ведення обліку товарних запасів фізичними особами - підприємцями на загальній системі оподаткування не передбачений.

Зазначена норма передбачена ст. 177 Податкового кодексу України та роз’яснена в ІПК ДФС України від 06.02.2018 р. N 506/О/99-99-13-01-02-14/ІПК.

Джерело: Головне управління ДФС у Запорізькій області