Пенсіонер за іноземним законодавством та одночасно ФОП в Україні: як бути з ЄСВ?

Згідно з пунктом четвертим частини першої ст. 4 та пунктом першим частини другої ст. 6 Закону про ЄСВ фізичних осіб – підприємців визначено платниками єдиного внеску, які повинні своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Водночас підприємці звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (п. 4 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ).

Відповідно до ст. 8 Закону № 1058 право на пенсію мають як громадяни України, так і іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Отже, оскільки підприємець є одержувачем пенсії за віком, призначеною за пенсійним законодавством іншої країни, а не відповідно до Закону № 1058, то він не звільняється від обов’язку нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок на загальних підставах та подавати до контролюючого органу обов’язкову звітність.

Джерело: Головне управління ДФС у Закарпатській області