Запуск нового продукту на ринок у 99% пов'язаний із ризиком. Дуже складно передбачити реакцію споживача на новинку, особливо в умовах швидко змінного попиту й турбулентного ринку.
На успіх або провал проекту може вплинути будь-яка, – на перший погляд навіть незначна, – деталь. Одні проекти стають успішними, інші ж не можуть подолати "бар'єри складнощів" і зникають.
Часто ці "бар'єри складнощів" пов'язані з непереборними обставинами (фінансові кризи, надшвидкий розвиток ринків, технологічні прориви і т.д.), але багато помилок, що здійснюються на етапі запуску, можна передбачити й нівелювати. Для цього критично важливо вибрати правильну стратегію запуску проекту й неухильно її дотримуватися, враховуючи тренди й коригуючи за необхідності.
У цій статті я постараюся розкрити тему вибору стратегії запуску нового продукту на конкурентному ринку – ринку IТ-рішень.
Період, що відкрився між "вікном можливостей" і презентацією нового продукту, склав менше 5 місяців. Рішення приймалися блискавично.
"Вікном можливостей" став Указ Президента України №133/2017 від 15.05.2017 р. Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).
В українського IТ-сектора з'явився шанс створити якісну альтернативу існуючому софту й привнести принципово нові методи ведення бізнесу, побудови відносин з клієнтами і партнерами.
У вересні 2017 року ми представили перший реліз нового програмного продукту для бухгалтерського обліку, розроблений українською компанією для українського ринку.
Вибір стратегій
Щоб визначити "свою" категорію та стратегію розвитку, необхідно спершу зрозуміти, на якому із ринків працює або збирається працювати компанія. Є два типи ринків: конкурентний ("червоний океан") і неконкурентний ("блакитний океан"). Конкурентний можна розділити на несформований і сформований. Різниця в тому, що в першому немає яскраво вираженого лідера, а в другому – є.
Якщо компанія виходить на неконкурентний ринок, у стратегію слід включити просту й зрозумілу комунікацію зі споживачем (чітко пояснювати, що ми і хто ми); основний бюджет інвестувати в популяризацію категорії, в якій працюємо; передбачити майбутні кроки: що слід зробити, коли прийдуть конкуренти. А також розуміти, які кроки робити, щоб закріпити лідерські позиції на ринку.
Виходячи на несформований конкурентний ринок, компанія має одразу перевершити конкурентів (удосконалювати якість, брендинг, сервіс); інвестувати в маркетинг, рекламу, просування і – безсумнівно – думати, як утримувати лідерські позиції.
Вихід на сформований конкурентний ринок повинен супроводжуватися визначенням конкурентної переваги перед лідером; високою експертизою в своєму секторі, компанія має стати безапеляційним експертом); розумінням, що робити далі: яку нішу або конкурентну перевагу можна виділити ще.
Ми виходили на сформований конкурентний ринок. Ситуація одна з найскладніших. Але були чинники, що допомогли нам в реалізації поставлених завдань.
Старт марафону, або важливо все
Головний виклик під час запуску нового продукту – створити якісний і затребуваний продукт, що виходить за межі очікувань користувача. Постійний розвиток, поліпшення, аналіз – це must-have сталого розвитку.
Ми розуміли, що ринок бухгалтерського софту в Україні не просто конкурентний, він монополізований. При цьому, в порівнянні з іншими ринками, він досить інертний, що логічно, адже зміна програми для бухобліку – це "мала революція" для підприємства.
Завдання ускладнювалось ще й тим, що до вересня 2017 року компанія-розробник створювала індивідуальні проекти впровадження ERP-систем виключно для великих підприємств. Новий продукт зміщує фокус на іншу цільову аудиторію – підприємства малого і середнього бізнесу, які, хоч і працюють за тими ж ринковими законами, але все ж мають радикально інші запити й завдання.
Отже, на момент підписання Указу №133/2017 у нас були:
- сприятливий фактор – санкцій Указ, що мав директивний характер зміни бухгалтерського ПЗ в державному секторі;
- бачення мети: дати малому, середньому бізнесу (МСБ) й державному сектору інструмент – якісний програмний продукт для бухобліку, що стане опорою розвитку;
- команда фахівців, готова працювати над втіленням нового проекту;
- три місяці на доопрацювання продукту, брендинг, розробку маркетингової стратегії, сайту.
Ми мали стати українською компанією-реформатором на ринку бухгалтерського ПО для МСБ і держсектора.
Наша стратегія полягала в створенні альтернативного програмного продукту, з сучасними інструментами розробки й універсальністю платформи, з розширеними функціональними можливостями й доповненнями за конкурентною ціною й неухильної реалізації цих напрямків.
Нашою перевагою були досвід та експертиза. Ми знали ринок, працювали в цій сфері, мали висококласний продукт для великого бізнесу і все, що нам потрібно було зробити – оптимізувати його для нової цільової аудиторії, спростити перехід з іншого софту, допомогти бізнесу й держсектору налагодити бухоблік відповідно до вимог українського законодавства і презентувати користувачеві.
Рік роботи програмного продукту – важливий період для підведення проміжних підсумків, модернізації та коригування стратегії розвитку.
У будь-якому випадку термін в 1 рік не можна назвати значним для компанії, яка поставила амбітну мету – занадто багато завдань попереду. Але чим більше завдань, тим більш нестандартні рішення приходять до команди.
Наступними етапами розвитку стають акцент на підвищенні рівня експертності й розвитку центру технічної підтримки та партнерської мережі.
На перший план виходять не внутрішні завдання, а комфорт споживача і сервісні складові. Секрет успішного розвитку – чітка стратегія, увага до змін ринку, сервіс, вирішення задач користувачів та постійний розвиток продукту. Це – гра в довгу.
Джерело: Новое время