IT-інновації: бухоблік на підприємствах агропромислового комплексу

IT-інновації: бухоблік на підприємствах агропромислового комплексу

2209 0

У 2017 році ми спостерігали найбільший приріст ВВП у двох галузях: сільському господарстві (+39%) й інформаційних технологіях (+23%). Саме вони в останнє десятиліття стали орієнтирами для впровадження стратегічних рішень на просторі економічної політики.

Фактично, це два ціннісних полюси, поєднання яких ще не стало загальною очевидністю. Сільське господарство та весь агропромисловий комплекс (АПК) пов’язується з традицієюнароду, земельними ресурсами й оспівується в ідеї "європейської житниці".

Це потужний фундамент економіки (17% ВВП), що невпинно зростає та розвивається. Натомість інформаційні технології звертаються до людського капіталу, інноваційних рішень і глобального світу, задаючи ринку нові правила фінансової гри.

Ідею синтезу аграрної традиції й технологічної інновації важко назвати новою — вона вже давно стала практикою в економічно розвинених країнах.

Чого тільки варті опція online-контролю за агротехнікою на основі систем GPS-навігації чи сенсори точкової висадки насіння. Це реальні сучасні рішення, які допомагають аграріям економити гроші та час.

А в їхній основі лежить головний фінансовий принцип: умовою злагодженого функціонування всіх процесів підприємства є автоматизований комплексний бухгалтерський облік.

Існує три кроки, які переконають вас у тому, що автоматизований комплексний бухгалтерський облік — це ключ до оптимізації процесу виробництва.


Крок № 1. Єдина інтегрована система обліку

Специфікою підприємств АПК є масштаб їхнього територіального охоплення — одне підприємство може вести діяльність у більше ніж 10 областях України одночасно.

Децентралізовані підрозділи претендують на автономію і, як наслідок, більшість рішень може затверджуватися територіальним менеджером самостійно, без прямих вказівок керівництва.

Це стосується, наприклад, секторних маркетингових досліджень (і пов’язаних з ними масштабів витрат), маніпуляцій з податковими звітами з метою виведення господарських операцій зі статусу контрольованих, а також співпраці з консалтинговими компаніями.

Власнику підприємства важко тримати всі процеси в зоні контролю, що призводить до локальних збитків, які в сумі дають негативний результат фінансової діяльності підприємства.

Що уможливлює подібні фінансові маніпуляції:

1. територіальні підрозділи і відділи підприємства використовують різні бухгалтерські програмні продукти. Як наслідок, неадаптивні вихідні дані й неузгоджені формати звітності;

2. відсутні online-канали комунікації між керівником підприємства та менеджерами підрозділів. Контроль за діяльністю підрозділу здійснюється в offline-режимі (фізична присутність), що не дає змогу керівнику ретельно проаналізувати поточний стан справ.

Сьогодні пропонується вирішувати ці проблеми за допомогою комплексних програм бухгалтерського обліку. Вони не просто консолідують інформацію в єдиній базі даних, але й надають дієві інструменти для роботи з нею.

Тобто на виході отримуємо не просто детальний звіт, а й аналітичні висновки по діяльності підприємства.

Користь впровадження комплексних програм обліку:

1. для керівника/власника підприємства — актуальний контроль виробничих процесів, грошових потоків і цільових витрат;

2. для менеджера територіального підрозділу — числове вираження сукупної діяльності, що дозволяє аргументувати і захищати в рамках звітності ефективність/неефективність роботи підрозділу.


Крок № 2. Планування, прогнозування і пошук інвестицій

Спершу треба впровадити єдину для всіх підрозділів комплексну програму бухгалтерського обліку. Це своєрідне страхування від локальних кризових ситуацій, які трапляються внаслідок некоректної облікової політики підприємства.

Простими словами — впевненість у реальності числових даних у різноманітних формах звітності. Ефективне планування можливе лише за впевненості у числових даних.

Уявімо ситуацію, в якій власник підприємства для розширення виробничих потужностей приймає рішення про взяття кредиту в банку.

Якщо сума велика і банк дійсно цінує власний капітал, то неодмінною складовою підписання угоди стане перевірка представниками банку фінансової документації підприємства за останні кілька років.

При виявленні розбіжностей у звітах — питання про надання кредиту стає сумнівним. Банк не стане працювати з компанією, яка не здатна організувати прозорий облік. Впевненість у даних і прозорість також стосуються прогнозування.

Аналітичні інструменти будуть ефективними лише в випадку, коли програмний продукт зможе консолідувати всю інформацію. Доступність та наскрізна аналітика даних зможуть перетворити локальні тенденції на основу для стратегічних прогнозів.

Уніфікований бухгалтерський облік, аналітика, розумне планування й прогнозування — яскраві маркери для потенційного інвестора.

Адже навряд інвестор стане вкладати великі гроші у підприємство, в якому документація залишається у паперовому еквіваленті, а бухгалтери досі заносять фінансові показники в таблиці Excel.

Інвестиції в АПК — доволі ризикований (зважаючи на велику кількість зовнішніх неконтрольованих факторів) і, водночас, перспективний крок (висока рентабельність бізнесу вже в перші кілька років).

Тому українські інвестори слідують вимогам європейського та американського бізнесу, зважаючи на:

1. прозорість даних підприємства;

2. можливість інтеграції програмних продуктів обліку з суміжними системами аналізу й контролю;

3. швидкість адаптації програмних продуктів під зміни в українському законодавстві;

4. узгодження звітності з Міжнародними стандартами фінансової звiтності (МСФЗ).


Крок № 3. Робота з Big Data

В аграрному бізнесі значна частка ризику припадає саме на зовнішні чинники. Холодна зима, дощі з підвищеним вмістом кислот чи літні суховії — всі ці фактори можуть стати сигналом до втрати врожаю і, як наслідок, прибутку.

В ХХІ столітті, коли погода передбачається з високою точністю на кілька днів вперед, а вміст ґрунту деталізується до нескінченності, агроіндустрія створює запит на потужні аналітичні електронні системи.

В такий спосіб малі фермерські господарства й великі агрохолдинги намагаються випереджати появу критичних ситуацій, тим самим роблячи АПК набагато привабливішим простором для інвестицій. Тому не дивно, що агробізнес став ціллю для технологій Big Data.

Big Data — це структурована база даних з величезними аналітичними потужностями. Фактично, це технологічна опція, яка дозволяє з майже необмеженого масиву інформації зробити дієвий інструмент з різноцільовими функціями.

Для аграріїв, яким кожного сезону доводиться приймати життєво важливі рішення, подібна технологія — це галузевий прорив. Для прикладу, фермеру більше не потрібно кожного дня спостерігати за полем, щоб бути в курсі всього, що відбувається.

Аналітична платформа попередить його про актуальні проблеми (шкідників, дощ, сніг тощо) просто надіславши повідомлення на планшет, ноутбук чи інший комунікативний пристрій.

Глобальне спрощення дозволяє займатися фермерством з мінімальним людським залученням. А тепер повернімося до бухгалтерського обліку. Очевидно, що найближче майбутнє буде пов’язане з аналітичними платформами.

І програми бухгалтерського обліку теж стануть частинами подібної екосистеми (якщо ще не є). Зрозуміло, що аграрії, які працюють з сучасними багатофункціональними комплексними програмними продуктами зможуть запросто інтегруватись в подібну екосистему.

А вже ті, хто не встигне вчасно цього зробити, буде вимушений вкладати величезні гроші в адаптацію власних засобів обліку до вимог ринку й технологічних тенденцій.

 Джерело: Бизнес Цензор

КОРОБКОВЕ РІШЕННЯ

локальний програмний продукт
> Win-клієнт і Web-клієнт RMD
> безплатний експрес SQL-сервер (до 10 ліцензій)
> багатооб'єктний облік
> іменні та конкурентні ліцензії на вибір
> покрокові інструкції для легкого запуску

від 13200 грн з урахуванням ПДВ 20%

ОРЕНДА ПРОГРАМИ

програмний продукт у хмарі
> техпідтримка
> будь-який режим підключення
> автооновлення
> дата центр у Німеччині (Microsoft Azure)
> резервне копіювання

від 960 грн/місяць з урахуванням ПДВ 20%

ПОСЛУГИ

консультаційні послуги
> налаштування користувачів
> налаштування інтерфейсу
> формування довідників
> налаштування облікової політики
> запуск типового функціоналу

від 600 грн/година з урахуванням ПДВ 20%