Перехідні відпустки: що потрібно знати про оподаткування

583 0

Працівникові, що виконав місячну норму праці, потрібно нарахувати заробітну плату не нижче за мінімальну. Якщо він не виконав норму праці, гарантований розмір мінзарплати визначається пропорційно до відпрацьованого часу. Таке правило встановлює стаття 3-1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі – Закон № 108).Тож якщо в певному місяці працівник через відпустку протягом якогось періоду не працював, гарантований розмір мінзарплати для нього розраховується пропорційно.

Суми середнього заробітку за час відпустки не враховуються до зарплати для забезпечення її мінімального розміру (лист Мінсоцполітики від 13.02.2017 № 322/0/101-17/282)

Якщо відпустка припадає не на один календарний місяць, а на кілька, суму відпускних слід розподілити пропорційно до часу, що припадає на дні відпустки відповідного місяця (пп. 1.6.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5; далі – Інструкція № 5).

ПДФО та військовий збір

Оплата за час відпустки є заробітною платою (пп. 2.2.12 Інструкції № 5). Тому, щоб оподаткувати відпускні, необхідно застосовувати зарплатні правила.

Доходи у вигляді заробітної плати включаються до загального оподатковуваного доходу платника відповідно до підпункту 164.2.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Із суми відпускних утримується ПДФО за ставкою 18%.

Як і зарплату, суму відпускних слід враховувати, коли визначається граничний розмір доходів, що дає право застосовувати податкову соціальну пільгу (далі – ПСП). Перехідні відпускні розподіляються між відповідними місяцями їх нарахування (пп. 169.4.1 ПКУ).

ПСП застосовується до доходу у вигляді заробітної плати, якщо його місячний розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн (абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ). У 2018 році гранична сума доходу для застосування ПСП становить 2470 грн.

Об’єкт оподаткування ПДФО під час нарахування відпускних зменшується на суму ПСП (якщо є право на неї) (пп. 164.6 ПКУ). Однак її можна застосувати лише тоді, коли буде відомий загальний місячний дохід. Позаяк відпускні нараховують і виплачують не пізніше як за три дні до початку відпустки (ст. 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР), загальний місячний дохід працівника невідомий. Тому під час оподаткування відпускних ПСП не застосовується.

Із сум відпускних одночасно з ПДФО утримується і військовий збір (пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Ставка збору – 1,5%. Під час оподаткування заробітної плати військовим збором ПСП не застосовується.

ЄСВ

Відпускні як один із елементів заробітної плати є базою для нарахування ЄСВ (абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464VI; далі – Закон № 2464). На відпускні осіб з інвалідністю ЄСВ нараховують за ставкою 8,41%, на зарплату за час відпуски решти працівників – 22%.

ЄСВ нараховують у межах максимальної бази нарахування (ч. 3 ст. 7 Закону № 2464). Щоб порівняти суми відпускних із максимальною базою нарахування ЄСВ, слід розподілити їх між місяцями, за які такі суми були нараховані (пп. 2 п. 3 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449). Тобто перехідні відпускні за кожен місяць у сумі із зарплатою необхідно порівнювати із максимальною базою. Звичайно, якщо сума відпускних перевищує максимальну величину нарахування ЄСВ, обмеження застосовується вже під час нарахування ЄСВ на відпускні.

Під час нарахування ЄСВ сума відпускних, що припадає на кожен із місяців відпустки, може бути меншою за розмір мінзарплати. Проте з розміру мінімальної зарплати ЄСВ не нараховується. Адже сукупно із заробітною платою відповідного місяця дохід працівника може бути більшим за розмір мінімальної зарплати. Тоді застосовувати правило мінімального страхового платежу не потрібно.

Отже, щоб нарахувати ЄСВ, перехідні відпускні слід розподілити між місяцями відпустки пропорційно до кількості днів відпустки. ЄСВ нараховується на фактичну суму відпускних, адже загальна сума доходу як за поточний місяць, так і за наступний, невідома.

Нараховуючи заробітну плату за місяць початку відпустки, суму відпускних потрібно додати до заробітної плати. Якщо загальний дохід менший за мінімальний розмір заробітної плати, ЄСВ нараховується на мінімальний розмір заробітної плати. Слід взяти до уваги вже нараховану на відпускні суму ЄСВ. Якщо загальний дохід перевищує мінімальний розмір заробітної плати, ЄСВ нараховується на фактичний розмір нарахованої зарплати.

Аналогічно нараховується ЄСВ, коли обчислюється заробітна плата за місяць закінчення відпустки.

Джерело: buhgalter.com.ua

Найближчі події — 24.01.2019

Фонд соціального страхування Звіт щодо сплати заборгованості зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 

MASTER:Користувацький доступ

Розширення програмних продуктів MASTER на 1 користувача

1999 грн звільнено від ПДВ

MASTER:Updater на 12 мiсяців

Програмне рішення для автоматичної інсталяції оновлень.

999 грн звільнено від ПДВ

MASTER:Коннектор із фіскальним реєстратором

Проведення операції з приймання готівкових коштів за допомогою касового апарату.

1599 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із УКРСОЦБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ПАТ "УКРСОЦБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із УКРСИББАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-банк" UKRSIBBANK

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із УКРЕКСІМБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ "УКРЕКСІМБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із Fidelio

Додаток-коннектор містить спеціалізований функціонал для інтеграції даних із програмним продуктом Fidelio.

1399 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із R-Keeper

Додаток-коннектор містить спеціалізований функціонал для інтеграції даних із програмного продукту R-Keeper.

1399 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із ПРОМІНВЕСТБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ПАТ "ПРОМІНВЕСТБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із СIТIБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ КБ "СІТІБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із УКРГАЗБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ПАТ АБ "УКРГАЗБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із МЕГАБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ПАТ "МЕГАБАНК"

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із ОЩАДБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ "ОЩАДБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із ПРИВАТБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ХАРКІВСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із МIБ

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ "МІЖНАРОДНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК".

799 грн звільнено від ПДВ