Перехідні відпустки: що потрібно знати про оподаткування

1081 0

Працівникові, що виконав місячну норму праці, потрібно нарахувати заробітну плату не нижче за мінімальну. Якщо він не виконав норму праці, гарантований розмір мінзарплати визначається пропорційно до відпрацьованого часу. Таке правило встановлює стаття 3-1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі – Закон № 108).Тож якщо в певному місяці працівник через відпустку протягом якогось періоду не працював, гарантований розмір мінзарплати для нього розраховується пропорційно.

Суми середнього заробітку за час відпустки не враховуються до зарплати для забезпечення її мінімального розміру (лист Мінсоцполітики від 13.02.2017 № 322/0/101-17/282)

Якщо відпустка припадає не на один календарний місяць, а на кілька, суму відпускних слід розподілити пропорційно до часу, що припадає на дні відпустки відповідного місяця (пп. 1.6.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5; далі – Інструкція № 5).

ПДФО та військовий збір

Оплата за час відпустки є заробітною платою (пп. 2.2.12 Інструкції № 5). Тому, щоб оподаткувати відпускні, необхідно застосовувати зарплатні правила.

Доходи у вигляді заробітної плати включаються до загального оподатковуваного доходу платника відповідно до підпункту 164.2.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Із суми відпускних утримується ПДФО за ставкою 18%.

Як і зарплату, суму відпускних слід враховувати, коли визначається граничний розмір доходів, що дає право застосовувати податкову соціальну пільгу (далі – ПСП). Перехідні відпускні розподіляються між відповідними місяцями їх нарахування (пп. 169.4.1 ПКУ).

ПСП застосовується до доходу у вигляді заробітної плати, якщо його місячний розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн (абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ). У 2018 році гранична сума доходу для застосування ПСП становить 2470 грн.

Об’єкт оподаткування ПДФО під час нарахування відпускних зменшується на суму ПСП (якщо є право на неї) (пп. 164.6 ПКУ). Однак її можна застосувати лише тоді, коли буде відомий загальний місячний дохід. Позаяк відпускні нараховують і виплачують не пізніше як за три дні до початку відпустки (ст. 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР), загальний місячний дохід працівника невідомий. Тому під час оподаткування відпускних ПСП не застосовується.

Із сум відпускних одночасно з ПДФО утримується і військовий збір (пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Ставка збору – 1,5%. Під час оподаткування заробітної плати військовим збором ПСП не застосовується.

ЄСВ

Відпускні як один із елементів заробітної плати є базою для нарахування ЄСВ (абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464VI; далі – Закон № 2464). На відпускні осіб з інвалідністю ЄСВ нараховують за ставкою 8,41%, на зарплату за час відпуски решти працівників – 22%.

ЄСВ нараховують у межах максимальної бази нарахування (ч. 3 ст. 7 Закону № 2464). Щоб порівняти суми відпускних із максимальною базою нарахування ЄСВ, слід розподілити їх між місяцями, за які такі суми були нараховані (пп. 2 п. 3 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449). Тобто перехідні відпускні за кожен місяць у сумі із зарплатою необхідно порівнювати із максимальною базою. Звичайно, якщо сума відпускних перевищує максимальну величину нарахування ЄСВ, обмеження застосовується вже під час нарахування ЄСВ на відпускні.

Під час нарахування ЄСВ сума відпускних, що припадає на кожен із місяців відпустки, може бути меншою за розмір мінзарплати. Проте з розміру мінімальної зарплати ЄСВ не нараховується. Адже сукупно із заробітною платою відповідного місяця дохід працівника може бути більшим за розмір мінімальної зарплати. Тоді застосовувати правило мінімального страхового платежу не потрібно.

Отже, щоб нарахувати ЄСВ, перехідні відпускні слід розподілити між місяцями відпустки пропорційно до кількості днів відпустки. ЄСВ нараховується на фактичну суму відпускних, адже загальна сума доходу як за поточний місяць, так і за наступний, невідома.

Нараховуючи заробітну плату за місяць початку відпустки, суму відпускних потрібно додати до заробітної плати. Якщо загальний дохід менший за мінімальний розмір заробітної плати, ЄСВ нараховується на мінімальний розмір заробітної плати. Слід взяти до уваги вже нараховану на відпускні суму ЄСВ. Якщо загальний дохід перевищує мінімальний розмір заробітної плати, ЄСВ нараховується на фактичний розмір нарахованої зарплати.

Аналогічно нараховується ЄСВ, коли обчислюється заробітна плата за місяць закінчення відпустки.

Джерело: buhgalter.com.ua

Найближчі події — 20.03.2019

ДФС Податкова декларація з податку на додану вартість платниками, у яких податковий період дорівнює календарному місяцю, за лютий 2019 року

ДФС Декларація акцизного податку  за лютий 2019 року

ДФС Податкова декларація з рентної плати  за лютий 2019 року

ДФС Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за лютий 2019 року

ДФС Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів (форма № Д4 (місячна))  за лютий 2019 року

Сплата Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з доходу  за лютий 2019 року

Сплата Авансові внески з єдиного податку платниками, віднесеними до 1 та 2 груп, за березень 2019 року

MASTER:Updater на 12 мiсяців

Програмне рішення для автоматичної інсталяції оновлень.

999 грн звільнено від ПДВ

MASTER:Користувацький доступ

Розширення програмних продуктів MASTER на 1 користувача

1999 грн звільнено від ПДВ

MASTER:Коннектор із фіскальним реєстратором

Проведення операції з приймання готівкових коштів за допомогою касового апарату.

1599 грн звільнено від ПДВ