Upgrade держпідприємств: приватизація та ІТ-модернізація

596 0

Держава — найбільший власник майна в Україні. Ефективне управління подібними активами має будуватися на прозорості, впровадженні сучасних технологій у виробничі й управлінські процеси, правильному плануванні розвитку.

За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, в державній власності знаходиться 3444 об'єкти, загальна вартість майна яких обчислюється мільярдами гривень. Із 2015 року, після прийняття Кабінетом Міністрів України "Стратегії підвищення ефективності діяльності суб'єктів господарювання державного сектора економіки України", почалася активна реформа управління держпідприємствами. В основі реформи — приватизація та реорганізація суб'єктів господарювання державного сектора економіки.

18 січня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон "Про приватизацію державного та комунального майна" №7066. Відтепер приватизація буде регулюватися одним законом замість семи. Майно ж буде продаватися через аукціони або викупи об'єктів приватизації. За словами Андрія Бойцуна, члена Групи стратегічних радників з підтримки реформ в Україні, в 2018 році за оптимістичним прогнозом від приватизації держмайна бюджет отримає 22,5 млрд гривень.


"Людський фактор" і форсування IT-трансформації держпідприємств

Зміна форми власності та вдосконалення корпоративного управління держпідприємств повинні супроводжуватися грамотно побудованою системою прийняття рішень. І це не тільки питання прозорості управління, відсутності корупції і тіньових схем, а й мінімізації людського фактора в прийнятті рішень, отримання оперативної інформації про всі процеси.

Стратегічно важливі об'єкти, що підпадають під реформу, володіють майном на мільярди гривень і мають розгалужену інфраструктуру. Наприклад, у структуру ПАТ "Турбоатом", яке готується до приватизації в 2018 році, входять два спеціальні конструкторські бюро, технологічні підрозділи, науково-дослідні лабораторії, заготбаза, механообробне виробництво, випробування енергетичного устаткування.

Повний список об'єктів малої приватизації, які планують продати в 2018 році, доступні за посиланням. Питання якісних IT-рішень, які мінімізують вплив людського фактора є настільки важливим, як і сама реорганізація підприємств.

Проблему нівелювання людського фактора вирішують не тільки зовнішні реформи, а й якісні внутрішні перетворення: підвищення ефективності роботи, фінансової стійкості підприємств, налагоджена система комунікацій між структурними підрозділами, грамотне управління запасами, контроль звітності. Забезпечити високий рівень продуктивної діяльності об'єкта здатна налагоджена централізована IT-система управління процесами. Деякі державні підприємства — ДК "Укроборонпром", ДП "Антонов" — активно впроваджують комплексні рішення автоматизації внутрішніх процесів із допомогою сучасних ERP-систем. Саме ці підприємства є прикладом нового етапу в модернізації внутрішньої IT-інфраструктури: переходу від "клаптикової" автоматизації до комплексних систем управління.

Для ряду держпідприємств процес IT-трансформації стартував з реформи держзакупівель у 2015 році. Процедура оголошення тендерів та їх організації потребували часткової або повної автоматизації закупівель, інтеграції внутрішніх процесів із системою ProZorro і майданчиками, акредитованими в ній. За словами Антона Припіченка, керівника SmartTender.biz, одного з електронних майданчиків системи ProZorro, кожне держпідприємство має індивідуальні запити по автоматизації. Для ПАТ "Укртрансгаз" важливо спростити імпорт плану закупівель, а для ДП "НАЕК "Енергоатом" — впровадити алгоритм аналізу планів закупівель всіх атомних станцій.

"У реальній ситуації, коли складський облік, online-закупівлі, облік основних засобів та інші напрямки діяльності здійснюються в різних програмних продуктах, підприємство неминуче зіткнеться з труднощами комунікації і зниженням ефективності. Причина — розрізненість методик обробки інформації й відсутність обміну даними. І як наслідок, утворення bottleneck — "вузьких місць", що погіршують продуктивність підприємства, уповільнюють роботу співробітників, підсилюють вплив людського фактора та провокують появу помилок", — говорить Антон Припіченко.


Вартість і реальний ефект IT-трансформації

IT-рішення — безумовні інвестиції. Вартість рішень, які об'єднують всі процеси підприємства в єдину систему, варіюється залежно від структури й масштабів підприємств. Комплексні IT-рішення доопрацьовуються індивідуально, а загальними критеріями оцінки ефективності інвестицій в IT-інфраструктуру є: оперативність обміну інформацією між підрозділами підприємства, автоматизація процесів, зростання фінансових показників господарської діяльності.

"Не варто оцінювати ефект впровадження IT-рішення без прив'язки до конкретного виробництва. Кожне підприємство має специфіку: для ДП "Антонов" першочерговим є один перелік критеріїв, а для НАК "Нафтогаз України" — інший. Але оперативність передачі даних, прозорість і варіативність їх використання повинна бути першоосновою кожного проекту автоматизації підприємства", — коментує Роман Яворський, керівник проектів IT-Enterprise.

1) Автоматизація ключових функціональних завдань

 Аналіз фактичних витрат по проектам, оцінка вартості замовлення, налагодження логістичних процесів, автоматизація щоденних завдань — конкретні запити, вирішення яких підвищує ефективність діяльності підприємства.

"Бухгалтерія середньостатистичного підприємства середнього бізнесу обробляє сотні документів щодня. За ручної перевірки значного обсягу поточної інформації ризик припуститися помилки дорівнює 100%. Тому дуже важливо в першу чергу повністю автоматизувати процеси, пов'язані з цифровою інформацією та переведенням бізнес-процесів в електронну площину" — зазначає Марія Галелюка, керівник проекту MASTER:Бухгалтерія.

2) Оцінка через ключові показники діяльності

Найбільш відчутний ефект від впровадження комплексного рішення — оптимізація планування. Наприклад, держпідприємства часто цікавлять інтеграційні рішення з системою ProZorro. І важливо розуміти те, що процедура закупівлі починається не з тендеру, а з його планування. Не маючи достовірної інформації про запаси, даних складського обліку, правильне рішення прийняти неможливо. Це призводить до нераціонального використання коштів.

Реформування держпідприємств не повинно обмежуватися зміною форми власності. Воно має супроводжуватися змінами в підході до управління, ведення звітності, прозорості прийняття рішень і трансформації внутрішньої IT-інфраструктури. Головне — дотримуватися простих правил: структурності, системності та безапеляційності реформ.

Джерело: Еспресо

21.01.2019

Фонд соціального страхування Звіт по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (форма № Ф4-ФСС з ТВП)  за 2018 рік

Фонд соціального страхування Звіт про путівки на санаторно-курортне лікування та путівки до дитячих закладів охорони здоров’я (форма № Ф14-ФСС з ТВП)  за ІV квартал 2018 року

Сплата Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з доходу фізичних осіб – підприємців за IV квартал 2018 року

ДФС Податкова декларація з податку на додану вартість платниками, у яких податковий період дорівнює календарному місяцю, за грудень 2018 року

ДФС Декларація акцизного податку  за грудень 2018 року

ДФС Податкова декларація з рентної плати  за грудень 2018 року

ДФС Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за грудень 2018 року

ДФС Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів (форма № Д4 (місячна))  за грудень 2018 року

MASTER:Користувацький доступ

Розширення програмних продуктів MASTER на 1 користувача

1999 грн звільнено від ПДВ

MASTER:Updater на 12 мiсяців

Програмне рішення для автоматичної інсталяції оновлень.

999 грн звільнено від ПДВ

MASTER:Коннектор із фіскальним реєстратором

Проведення операції з приймання готівкових коштів за допомогою касового апарату.

1599 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із УКРСОЦБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ПАТ "УКРСОЦБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із УКРСИББАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-банк" UKRSIBBANK

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із УКРЕКСІМБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ "УКРЕКСІМБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із Fidelio

Додаток-коннектор містить спеціалізований функціонал для інтеграції даних із програмним продуктом Fidelio.

1399 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із R-Keeper

Додаток-коннектор містить спеціалізований функціонал для інтеграції даних із програмного продукту R-Keeper.

1399 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із ПРОМІНВЕСТБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ПАТ "ПРОМІНВЕСТБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із СIТIБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ КБ "СІТІБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із УКРГАЗБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ПАТ АБ "УКРГАЗБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із МЕГАБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ПАТ "МЕГАБАНК"

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із ОЩАДБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ "ОЩАДБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із ПРИВАТБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ХАРКІВСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із МIБ

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ "МІЖНАРОДНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК".

799 грн звільнено від ПДВ