Відповідно до п. 65 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу тимчасово (до 01.01.2020 р.) контролюючий орган за заявою платника податку надає розстрочення (рівними частинами) сплати ПДВ на термін, зазначений у заяві платника податку, але не більше ніж 24 календарні місяці, без нарахування процентів, пені та штрафів, визначених цим Кодексом, при ввезенні на митну територію України з поміщенням в митний режим імпорту обладнання, що класифікується за визначеними у цьому пункті товарними підкатегоріями згідно з УКТ ЗЕД.
Порядок надання розстрочення сплати ПДВ та застосування забезпечення відповідно до цього пункту встановлюється Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 р. № 85 «Про затвердження Порядку надання розстрочення сплати податку на додану вартість та застосування забезпечення виконання зобов'язань під час ввезення на митну територію України обладнання для власного виробництва на території України» (далі - Порядок).
Так, згідно з п. З Порядку для отримання розстрочення сплати ПДВ платник податку звертається до митниці ДФС із заявою за формою, наведеною у додатку 1 Порядку. До заяви додаються передбачені ст. 335 Митного кодексу документи.
Рішення про надання розстрочення сплати ПДВ приймається митницею ДФС протягом 10 робочих днів з дати надходження заяви за рекомендацією комісії, що утворюється за рішенням керівника митниці (якщо заявлена до розстрочення сума становить понад 1 млн грн протягом 25 робочих днів з дати надходження заяви).
Згідно з п. 7 Порядку рішення приймається за результатами розгляду комісією заяви та перевірки:
- наявності товарної підкатегорії обладнання згідно з УКТ ЗЕД у п. 65 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу;
- підтвердження його вартості, а також того, що обладнання не походить з країни, визнаної державою-окупантом та/або державою-агресором стосовно України;
- відсутності у платника податку заборгованості зі сплати платежів та відсутності діючих спеціальних санкцій, застосованих до нього відповідно до ст. 37 Закону про ЗЕД;
- підтвердження наявності виробничих потужностей або приміщень чи умов для обліку і зберігання товарів, готової продукції.
Підставами для відмови у прийнятті рішення про надання розстрочення сплати ПДВ згідно з п. 8 Порядку є:
- невідповідність умовам, визначеним п. 7 Порядку;
- встановлення обставин, які не відображені у документах платника податку;
- недотримання обов’язкових вимог, визначених Порядком.
Платник податку, який отримав таке рішення, під час митного оформлення в установленому порядку обладнання сплачує тільки перший платіж, а на залишок суми податку надає забезпечення виконання збов’язань відповідно до розділу X Митного кодексу або банківську гарантію, видану відповідно до законодавства.
Розстрочені суми ПДВ сплачуються щомісяця у строк, встановлений у рішенні, з поданням додаткової митної декларації, в якій зазначаються відомості про митну вартість бладнання, визначену на дату поміщення такого обладнання у митний режим імпорту.
Платник податку — імпортер включає суми ПДВ, сплачені згідно з вимогами п. 65 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу, до складу податкового кредиту у звітному (податковому) періоді, в якому було сплачено податок до бюджету.
Протягом усього періоду користування розстроченням платник податку, якому надано розстрочення сплати податку, має подавати щомісяця не пізніше наступного робочого дня за днем сплати частини розстроченої суми податку до Офісу великих платників податків ДФС (для великих платників податків) звіт про цільове використання обладнання, ввезеного на митну територію України для власного виробництва на території України за формою згідно з додатком 4 Порядку.
Джерело: Офіс великих платників податків