Конфлікти в роботі бухгалтера та як їх вирішувати

Конфлікти в роботі бухгалтера та як їх вирішувати

3770 0

Бухгалтерія — це не професія, а покликання душі та стиль життя. Так сталося, що бухгалтери — це свого роду окрема спільнота зі своїми жартами, фразами та світоглядом, який зрозумілий тільки тому, хто пережив хоч одну перевірку податкової та здав хоч один річний звіт. Наявність внутрішньої бухгалтерської філософії та серйозність представників цієї професії пояснюється невеликим нюансом: крім того, що бухгалтер тяжко працює і мусить постійно поповнювати свої знання, на ньому лежить і тягар кримінальної й фінансової відповідальності за помилки у веденні бухгалтерії підприємства. За таких умов важливим для кожного бухгалера є не лише розуміння всіх нюансів професії, але і вміння уникати чи згладжувати конфліктні ситуації, що виникають у кожного з нас на робочому місці.

Чому виникають конфлікти?

Спершу розберемося з поняттями. Конфлікт — це зіткнення інтересів, об’єктом якого є певний ресурс. У бухгалтерії — це інтереси й думки, що виникають у процесі виконання основної діяльності бухгалтера. Закономірно, що частість конфліктних ситуацій у відділі бухгалтерії — циклічна, і кількість конфліктів збільшується у період подачі звітності або формування первинних документів. Уміння управляти конфліктами — це додатковий навик, що свідчить про рівень професіоналізму працівника та його здатність контролювати ситуацію.

Конфлікт, яким можна керувати — не настільки страшний. Саме через внутрішні спори знаходяться відповіді на складні питання та консенсус у вирішенні задач, але неконтрольований конфлікт — це проблема для організації, яку слід вирішити якнайшвидше. Є два види конфліктів: горизонтальні (конфлікти всередині відділу) та вертикальні (конфлікти із керівництвом). І, якщо перші можна вирішити, користуючись психологічними прийомами та міжособистісним розумінням і внутрішньою політикою вирішення спорів, то другі — більш ризикована категорія конфліктів, коли в ситуацію вступає відношення “керівник—підлеглий”.

Найкращим стримуючим фактором для управління конфліктними ситуаціями є роз’яснення внутрішньоорганізаційних вимог до роботи бухгалтера. Складність позиції бухгалтера в тому, що часто моїх колег ставлять у ситуації, коли вони мусять обирати: дотримуватися морально-етичних норм чи виконувати накази керівництва.

Так, наприклад, керівництво може впливати на бухгалтерів у відкритій чи завуальованій формах в цілях:

а) здійснення незаконних дій (у тому числі і з метою отримання доходів);

б) введення в оману (у тому числі зобов’язавши мовчати) інших осіб (наприклад, аудиторів);

в) випуск звітності з викривленими даними (фінансова звітність, відповідність нормам оподаткування тощо)

г) недотримання технічних чи професійних стандартів.

Що робити в такому випадку бухгалтеру? Необхідно вжити заходів, які допоможуть уникнути таких ситуацій або звести до мінімуму їх вплив. До таких заходів відносимо:

  • консультація у незалежного юриста або у відповідному професійному органі;

  • розробка в організації внутрішніх процедур вирішення спорів

  • звернення за юридичною консультацією в самій організації

Вирішення “вертикальних” конфліктів: як вийти із ситуації

У будь-якому випадку “вертикальний” конфлікт — це загроза для бухгалтера. І саме тому слід передбачити шляхи й методи виходу із такої ситуації, особливо якщо вона переходить у розряд маніпуляції зі сторони керівника. Виокремимо основні методи вирішення такої ситуації.

  1. Обговорити проблемне питання з керівником. Якщо конфлікт був із безпосереднім керівником і вирішити його шляхом мирного обговорення не вдається, слід звернутися до керівника більш високого рівня, перед цим повідомивши свого безпосереднього керівника про це рішення. Якщо безпосередній керівник займає найвищу позицію в компанії, то слід звертатися до найвищого колегіального органу управління (акціонери чи члени ради директорів, не наділені виконавчими функціями).

  2. Конфіденційно звернутися до незалежного консультанта.

  3. Відмова від виконання завдання. Якщо обговорення конфліктного питання не дало результату, то бухгалтер може відмовитися виконувати завдання, повідомивши про це керівника письмово.

З огляду на непередбачуваність конфліктів та шляхів виходу з них, важливо завжди пам’ятати про принципи поведінки бухгалтера та етики поведінки в суспільстві. Чи відповідає прийняте рішення загальній меті професії — забезпечення осіб, що приймають рішення, достовірною інформацією, а суспільство — правдивими даними.

КОРОБКОВЕ РІШЕННЯ

локальний програмний продукт
> Win-клієнт і Web-клієнт RMD
> безплатний експрес SQL-сервер (до 10 ліцензій)
> багатооб'єктний облік
> іменні та конкурентні ліцензії на вибір
> покрокові інструкції для легкого запуску

від 13200 грн з урахуванням ПДВ 20%

ОРЕНДА ПРОГРАМИ

програмний продукт у хмарі
> техпідтримка
> будь-який режим підключення
> автооновлення
> дата центр у Німеччині (Microsoft Azure)
> резервне копіювання

від 960 грн/місяць з урахуванням ПДВ 20%

ПОСЛУГИ

консультаційні послуги
> налаштування користувачів
> налаштування інтерфейсу
> формування довідників
> налаштування облікової політики
> запуск типового функціоналу

від 600 грн/година з урахуванням ПДВ 20%