Михайло Колісник: Думки про #сучасну_бухгалтерію

Михайло Колісник: Думки про #сучасну_бухгалтерію

Михайло Колісник

Михайло Колісник

викладач фінансів та обліку у Львівській бізнес-школі УКУ, президент CFO Club Ukraine

Ми поцікавились у Михайло Колісник (Mykhailo Kolisnyk), викладача фінансів та обліку у Львівській бізнес-школі УКУ, президента CFO Club Ukraine, думками про #сучасна_бухгалтерія. Ми задали питання і ось такі відповіді отримали:

Якою Ви бачите сучасну бухгалтерію

Продавці сучасних систем ERP часто наголошують на зменшенні ролі людини в процесі впровадження технологій, особливо у галузі бухобліку. Так, в одному з популярних видань з управлінського обліку була наведена жартівлива історія в зв’язку з цим: «Кажуть, що для управління сучасною компанією у 21 сторіччі буде потрібна всього одна собака та одна людина. Функції людини: (1) включити комп’ютер; (2) погодувати собаку. Функції собаки: (1) вночі - стерегти комп’ютер; (2) вдень – кусати людину за п’ятки, якщо та надумає тицькати по клавішах. А все решта… зробить КОМП’ЮТЕР»

Пройшло вже багато років, як я почув цей анекдот вперше, облікові системи та системи управління підприємством стали суттєво досконалішими. Проте концепція «1 людина + 1 собака» до цих пір ніде реалізованою не стала. Насправді, багато підходів та прийомів у галузі фінансового (бухгалтерського) обліку стають все складнішими, проте прості та елементарні операції, наприклад, такі як облік первинної звітності стають все більше автоматизованими і в найближчому майбутньому людського втручання вже не потребуватимуть. Більше того, подальше вдосконалення фотоелементів, скануючих пристроїв, зчитувачів QR-кодів та тотальне розповсюдження систем RFID (radio frequency identification device) кардинально змінять обробку первинної документації, облік складських запасів та їх переміщення, облік активів загалом. Нові, сучасні методи розрахунку приведуть до зникнення платіжних карт та, вірогідно, до зникнення банків в класичному розумінні цього слова, а домінування нових технологій, таких як блокчейн, в сферах збереження даних та фінансових розрахунках можуть призвести до видозміни класичної облікової моделі загалом.

Отже, скоріш за все питання збору, нагромадження облікової інформації, обробки первинної документації (при умові, що така збережеться взагалі) будуть успішно автоматизовані повністю вже найближчим часом і я би не розраховував на успішну кар’єру класичного бухгалтера (рядового обліковця), який виконує рутинні однотипні стандартні операції, «сидячи» на декількох чи на обмеженій кількості однотипних рахунків. Ця частина бухгалтерії майбутнього стане простішою, більш автоматизованою, безлюдною.

Проте існує інша частина бухгалтерії, частина, яка на відміну від попередньої, займається не накопиченням облікової інформації, а її обробкою. Там без людини, щонайменше в найближчій перспективі обійтися не вдасться. Ще краща для людини ситуація там де відбувається прийняття рішення, оскільки велика частина управлінських рішень поки що автоматизована бути не може. Потреба в спеціалістах, які вміють перетворювати данні на інформацію саме так, як я описав вище, буде тільки зростати. Питання правда в тому чи слід нам називати цих людей бухгалтерами, можливо бухгалтери майбутнього заслуговуватимуть гордої назви Архітектори Облікової Системи. Потреба в таких Архітекторах зросте, в обліковій частині фінансової вертикалі потреба в них буде лише збільшуватися.


Яка роль бухгалтера у час автоматизованих програмних продуктів

Робота Архітекторів Облікової Системи буде тісно пов’язана з тими, хто прийматиме рішення на основі поданої ними інформації. Мова йде про управлінців та фінансистів. Звичайно, велику частину простих технологічних рішень автоматизують, проте значна частина управлінських рішень до цього часу є результатом стохастичних процесів і математизована буде лише у більш віддаленій перспективі. Бухгалтер майбутнього (Архітектор Облікової Системи) повинен бути добре орієнтованих в типах рішень, які приймаються на основі згенерованої ним інформації, адже форма її подачі залежатиме від типу очікуваного управлінського рішення. Це видно навіть вже зараз при побудові інтегрованої бази даних трансакцій компаній, котра повинна одночасно обслужити не лишень фінансовий але і управлінський облік. При бажанні архітектуру такої системи можна створити таким чином, щоб виділяти окремо змінні та фіксовані витрати та побудувати управлінську звітність в маржинальному форматі (автор цих рядків успішно консультував велику кількість компаній саме в цій галузі), генерувати управлінську звітність в маржинальному форматі з розбивкою по сегментах ваша облікова систем зможе автоматично. Проте подальша адаптація цієї звітності з метою прийняття певного конкретного управлінського рішення з врахуванням вимог релевантного аналізу витрат, на жалть нра даний момент під силу комп’ютеру лишень за участі людини.

Так що, сучасному бухгалтеру переживати не варто, гібридом кінолога та електомонтера, як у вказаному вище анекдоті, йому стати не доведеться, особливо якщо він параноїдально вдосконалюється в області інформаційних систем, стає «системним параноїком», чи може краще казати параноїдально-просунутим користувачем інформаційних систем.

Отже, зберігаємо спокій, та вивчаємо матеріальну частину, наприклад «Введення в систему баз даних», «Бізнес-моделювання та бізнес-аналіз» чи «Повний посібник по SQL». В бухгалтерії майбутнього просте знання стандартів фінансового обліку чи вимог податкової вже конкурентної переваги не створює, а є звичайнісінькою точкою паритету. Точкою диференціації і конкурентної переваги на бухгалтерському ринку може бути лише добре знання інформаційних технологій.

І тоді сила буде з вами!

#masterbuh #бухгалтерія_нового_покоління

ПОСЛУГИ

консультаційні послуги
> налаштування користувачів
> налаштування інтерфейсу
> формування довідників
> налаштування облікової політики
> запуск типового функціоналу

від 600 грн/година з урахуванням ПДВ 20%

ХМАРА ПРОГРАМИ

програмний продукт у хмарі
> техпідтримка
> будь-який режим підключення
> автооновлення
> дата центр у Німеччині (Microsoft Azure)
> резервне копіювання

від 960 грн/місяць звільнено від ПДВ

КОРОБКОВЕ РІШЕННЯ

локальний програмний продукт
> Win-клієнт і Web-клієнт RMD
> безплатний експрес SQL-сервер (до 10 ліцензій)
> багатооб'єктний облік
> іменні та конкурентні ліцензії на вибір
> покрокові інструкції для легкого запуску

від 14400 грн з урахуванням ПДВ 20%