Блокування ПН по-новому: огляд важливих змін | MASTER

Блокування ПН по-новому: огляд важливих змін

940 0

Чинний порядок зупинення реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них знову підкоригували, зокрема доповнили додатковими умовами для застосування відсікаючих ознак, які дають право на їх безперешкодну реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Що саме змінили цього разу?

Відомі правила

Як відомо, усі податкові накладні (далі – ПН) та розрахунки коригування (далі – РК) перед реєстрацією в ЄРПН проходять домоніторингову перевірку. Тим з них, яких , які пройдуть цю перевірку успішно, безперешкодно зареєструють в ЄРПН, блокування не загрожує.

Головною умовою для цього є відповідність ПН/РК хоча б одній із відсікаючих ознак, наведених у п. 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 117 (далі – Порядок № 117). Саме цей пункт Кабмін уже вдруге доповнює додатковими умовами для застосування відсікачих ознак. Останні зміни внесено згідно з постановою Кабміну від 24.04.2019 р. № 391, яка набрала чинності 11.05.2019 р. З’ясуємо, яким з поданих (починаючи з 11.05.2019 р.) на реєстрацію ПН/РК вдасться уникнути автоматизованого моніторингу, а яким – ні.

Домоніторингова перевірка

ПН та збільшуючі РК не потраплять під моніторинг, якщо відповідають одній з трьох відсікаючих ознак (п. 3 Порядку № 117). Для зменшуючих РК жодних поблажок немає. Вони підлягають обов’язковому моніторингу.

Перша ознака

Як і раніше, безперешкодно реєструють ПН на звільнені від оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ) операції та/або які не підлягають наданню отримувачу.

Друга ознака

Вона вимагає дотримання платниками ПДВ одразу кількох умов (а їх побільшало), а саме:

 • загальний місячний обсяг постачання (без урахування ПДВ) у зареєстрованих ПН та РК (з урахуванням поданої ПН/РК) < 500 тис. грн, а з одним покупцем (платником ПДВ) ≤ 50 тис. грн. У розрахунку цих обсягів не беруть участь РК, складені в одному місяці, а зареєстровані в ЄРПН в іншому;
 • директор обіймає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників ПДВ;
 • загальна сума сплаченого в попередньому місяці ПДВ (крім суми ПДВ, сплаченої на митниці під час імпорту товарів) > 20 тис. грн.

Остання умова щодо сплати ПДВ є новою і, звісно, вона ставить під загрозу реєстрацію ПН/РК тих платників ПДВ, які сплачують до бюджету < 20 тис. грн в місяць, або сплачуть > 20 тис. грн, але в попередньому місяці виникло від’ємне значення ПДВ.

Третя ознака

Також не підпадають під автоматизований моніторинг ПН/РК, якщо одночасно виконані такі умови:

 • загальна сума сплаченого ПДВ (крім суми ПДВ, сплаченої на митниці під час імпорту товарів) за попередні 12 місяців > 400 тис. грн;
 • одночасно значення показників D та P мають такі розміри: D > 0,05, P < Pм х 1,4.

Перша умова – нова. Щоб її дотриматись, платник ПДВ має сплачувати щомісячно як мінімум близько 33,5 тис. грн. Як бачимо, ця планка значно перевищує умову щодо розміру сплаченого ПДВ, передбачену другою ознакою (> 20 тис. грн). Тож платники ПДВ, які мають достатній рівень податкового навантаження, але при цьому сплачують до бюджету ПДВ у менших розмірах, можуть навіть не сподіватись на успішне проходження ПН та РК домоніторингової перевірки.

Другу умову цього разу залишили без змін.

Як проводять моніторинг

Автоматизований моніторинг полягає в перевірці не лише ПН/РК, а й самого платника ПДВ на відповідність певним критеріям оцінки ступеня ризиків. Ці критерії залишили без змін. Як і раніше, ті ПН та РК, які не пройшли домоніторинговий «фейсконтроль», перевірятимуть на відповідність:

 • критеріям ризиковості платника ПДВ;
 • критеріям ризиковості здійснення операцій;
 • показникам позитивної податкової історії платника податку.

Інші нововведення

Серед інших нововведень привертає увагу таке.

Пункти 23 та 28 Порядку № 117, у яких йдеться про ухвалення рішень про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, доповнили умовами щодо відповідності платника ПДВ критеріям ризиковості. Наразі комісія регіонального рівня, як і раніше, розглядає подані платниками документи та приймає відповідне рішення (про реєстрацію або відмову в реєстрації) протягом п’яти робочих днів та надсилає:

 • платнику ПДВ – якщо обсяг постачання в зареєстрованих у поточному місяці ПН та РК (з урахуванням поданої ПН) менше 30 млн грн, а сам платник на дату зупинення реєстрації ПН/РК не відповідав критеріям ризиковості платника ПДВ;
 • комісії центрального рівня – якщо зазначений обсяг більше 30 млн грн та/або якщо платник на дату зупинення реєстрації ПН/РК відповідав критеріям ризиковості платника ПДВ.

Засідання комісії контролюючого органу тепер проводиться за наявності матеріалів для розгляду, а не щодня, як було раніше.

Також уточнено порядок оскарження рішень комісій.

Так, рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку. А відповідне рішення комісії центрального рівня – лише в судовому (п. 27 Порядку № 117).

Крім того, зазнали змін окремі додатки. Зокрема, викладено в новій редакції додаток 1 «Реєстр податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена».

Таблицю даних платника (додаток 3 Порядку № 117) залишили без змін, а значить й алгоритм заповнення залишився такий самий.

З’явилися форми нових додатків:

 • додаток 4 «Рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість»;
 • додаток 5 «Рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість».

Крім того, доповнили двома додатками Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а саме:

 • додаток 1 «Скарга на рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»;
 • додаток 2 «Рішення за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації».

Резюме

З урахуванням внесених Кабміном змін у Порядок № 117 під моніторинг потраплять:

 • ПН/РК тих платників, у яких загальний місячний обсяг постачання перевищує 500 тис. грн, а за операціями з одним контрагентом – перевищує 50 тис. грн. Навіть якщо в попередньому місяці було сплачено до бюджету ПДВ у сумі > 20 тис. грн, а керівник є директором лише в цього платника ПДВ;
 • ПН/РК тих платників, у яких податкове навантаження < 5% або ж загальна сума сплаченого ПДВ за попередні 12 місяців < 400 тис. грн;
 • зменшуючі РК.

Джерело: devisu.ua

КОРОБКОВЕ РІШЕННЯ

локальний програмний продукт
> Win-клієнт і Web-клієнт RMD
> безплатний експрес SQL-сервер (до 10 ліцензій)
> багатооб'єктний облік
> іменні та конкурентні ліцензії на вибір
> покрокові інструкції для легкого запуску

від 13200 грн з урахуванням ПДВ 20%

ОРЕНДА ПРОГРАМИ

програмний продукт у хмарі
> техпідтримка
> будь-який режим підключення
> автооновлення
> дата центр у Німеччині (Microsoft Azure)
> резервне копіювання

від 960 грн/місяць з урахуванням ПДВ 20%

ПОСЛУГИ

консультаційні послуги
> налаштування користувачів
> налаштування інтерфейсу
> формування довідників
> налаштування облікової політики
> запуск типового функціоналу

від 600 грн/година з урахуванням ПДВ 20%