Що таке ПнВК і як він діє

1096 0

Податком на виведений капітал планується замінити діючу наразі систему податку на прибуток. Поширюється ПнВК лише на той капітал підприємства, який буде виводитися власниками бізнесу.

Впровадження податку на виведений капітал (ПнВК) знову центральний предмет публічних обговорень.

Причина — подання з ініціативи Президента України на розгляд до Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики законопроекту № 8557 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податку на виведений капітал.

Власне тому, на фоні цієї події, наново актуалізується питання про доцільність ПнВК.

Що таке ПнВК і в яких країнах він діє

Податком на виведений капітал планується замінити діючу наразі систему податку на прибуток. Поширюється ПнВК лише на той капітал підприємства, який буде виводитися власниками бізнесу (наприклад, в якості дивідендів).

Ставка оподаткування залишається незмінною — 18 %.

Також, окремим пунктом в законопроекті прописано оподаткування платежів за ставкою 20 % — тих платежів, якими раніше прибуток оптимізувався. Тобто, якщо підприємство реінвестує прибуток у власну діяльність, податок на нього йому сплачувати не потрібно.

У такий спосіб держава хоче заохотити бізнес до впровадження нових інвестиційних програм і, як наслідок, запустити процес інтенсивного зростання ринку.

У впровадженні ПнВК українські законотворці дивилися, в першу чергу, на досвід Естонії, Латвії та Грузії. Однак для кожної з країн це був клопітливий, виважений і, місцями, болісний шлях.

Наприклад, перш ніж прийняти ПнВК, Естонія тривалий час проводила публічні обговорення із зацікавленими сторонами як всередині країни, так і на міжнародні арені. Країні навіть довелося відстоювати власну позицію у Європейському суді справедливості.

Перехід на ПнВК відбувається до цього часу, адже уряду Естонії доводиться постійно ініціювати зміни й уточнення до діючої системи оподаткування у відповідності до соціальних, політичних і економічних викликів.

Для Грузії перехід на нову систему оподаткування супроводжувався посиленням контролю за рухом грошей (транзакціями) всередині країни.

Прихильники законопроекту: податкова свобода для інвестицій

Ініціатором змін до податкової системи (впровадження ПнВК) став Президент України, Петро Порошенко.

На ключових зустрічах з підприємцями й бізнес-асоціаціями він часто звертає увагу на питання важливості впровадження нової системи оподаткування в розрізі розвитку економічного потенціалу України.

Для нього ПнВК — це інструмент боротьби з корупцією і офшорами, спосіб спростити бухгалтерський облік і дати поштовх до зростання економіки.

Водночас, існує усвідомлення того, що ідея подібного переходу вже має неабиякий резонанс в українському медіапросторі, а процес переходу матиме тяжкі наслідки для фінансової ситуації в країні в перші роки.

Підтримує ідею впровадження ПнВК і український бізнес, адже для нього — це нагода зняти з себе деякі податкові зобов’язання на користь розвитку.

В масштабі країни збільшення інвестиційного фону має стати поштовхом до створення нових робочих місць і зростання реальних доходів українців.

Противники законопроекту: ризики для державного бюджету

Серед явних противників впровадження ПнВК — Міністерство фінансів України. В Мінфіні апелюють до того, що наразі не існує ніяких нагальних проблем з податком на прибуток, а нова система оподаткування несе в собі більше ризиків, ніж користі.

За його оцінками, прямі втрати бюджету за умови переходу на ПнВК складатимуть в 2019 році близько 46,7 млрд грн. Подібну тенденцію, на думку експертів Міністерства фінансів України, ми спостерігатимемо і у 2020 році.

Для компенсації негативного впливу ПнВК державі доведеться або збільшувати інші податки, або зменшувати бюджетні витрати. Так чи інакше, але перехідний період впровадження ПнВК матиме тяжкі наслідки для української економіки і буде відчутним для українців.

Усвідомлюючи ці та інші ризики (серед яких також репутаційні), Мінфін позиціонує себе як відкритого противника нового законопроекту в його сучасному варіанті.

В переліку критиків прийняття рішення про ПнВК часто можна побачити МВФ, від якого наразі суттєво залежить українська економіка.

Для ефективного переходу на нову систему оподаткування передбачається надання позики фондом для перекредитування старих міжнародних кредитів.

Для МВФ, впровадження ПнВК — це зайвий ризик не отримати власні гроші від позичальника (України), адже на неї чекає непростий перехідний етап.

Ускладнює ситуацію також те, що ані Естонія, ані Грузія, ані Латвія на період впровадження ПнВК не були в програмах МВФ. Тому МВФ зможе погодити лише варіант, де потенційні ризики продумано й максимально мінімізовано.

Компроміси й пастки: чому розгляд ПнВК відтерміновано

Щоб зрушити ситуацію з місця, прихильники й противники провадження загального ПнВК ­прийшли до компромісного варіанту.

Податок на прибуток сплачуватиме лише великий бізнес, чий річний дохід сягає понад 200 млн грн (таких компаній в Україні нараховується близько 4,5 тис.).

Натомість малим та середнім підприємствам з доходом до 200 млн грн пропонується платити податок на виведений капітал, а також використовувати компенсатор у формі умовної сплати авансом ПнВК в розмірі 50 % від суми податкових зобов’язань з податку на прибуток за 2018 рік.

На такий компроміс після довгих і складних перемовин погодилося Міністерство фінансів України та ініціатори законопроекту.

Вагання Мінфіну можна зрозуміти, адже щоб Україна й надалі могла отримувати фінансову допомогу від МВФ, вона має гарантувати фіскальну стійкість і зменшення бюджетного дефіциту, не в останню чергу — за рахунок податків.

Саме­­ у випадку застосування ПнВК лише до малого та середнього бізнесу ризики є мінімальними за оцінкою Міністерства.

Проте на засіданні Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики 6 листопада законопроект було відтерміновано.

Комітет зайняв принципову позицію: замість погоджуватися на проміжні варіанти, він одноголосно наполіг на тому, що законопроект варто узгодити з усіма гравцями, передовсім бізнесом та міжнародними партнерами, й запропонувати інші умови впровадження ПнВК.

Замість хиткого становища, яке нікого не задовольняло повною мірою, Комітет вирішив очікувати на консолідоване рішення.

Це означає, що в наступному році ПнВК впроваджено не буде, а щоб перехід на ПнВК відбувся у 2020, Закон мають ухвалити в першій половині 2019.

Українській спільноті варто очікувати продовження палкої дискусії, що посилиться прийдешніми виборами. Водночас, ПнВК вже поступово стає предметом численних маніпуляцій та важелем політичного впливу.

Джерело: https://biz.censor.net.ua/columns/3099560/scho_take_pnvk_yak_vn_d 

Найближчі події — 19.02.2019

Сплата Збор за місця для паркування транспортних засобів за IV квартал 2018 року

Сплата Єдиний податок з сум доходів, що оподатковуються за ставкою 15% та задекларовані платниками єдиного податку першої та другої груп за IV квартал 2018 року

Сплата Податок на додану вартість платниками, у яких податковий період дорівнює календарному кварталу, за IV квартал 2018 року

Сплата Єдиний податок платниками - юридичними та фізичними особами, віднесеними до третьої групи, за IV квартал 2018 року

Сплата Екологічний податок  за IV квартал 2018 року

Сплата Рентна плата платниками, для яких звітним періодом є квартал, за IV квартал 2018 року

ДФС Податкова декларація з транспортного податкуна 2019 рік

ДФС Податкова декларація з єдиного податку та розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва рік для набуття й підтвердження статусу платника податку 4-ї групи

ДФС Податкова декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2019 рік

Сплата Частина чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями за результатами фінансово-господарської діяльності за 2018 рік

Сплата Податок на доходи за результатами подання фізичними особами — підприємцями Податкової декларації про майновий стан і доходи за 2018 рік

MASTER:Користувацький доступ

Розширення програмних продуктів MASTER на 1 користувача

1999 грн звільнено від ПДВ

MASTER:Updater на 12 мiсяців

Програмне рішення для автоматичної інсталяції оновлень.

999 грн звільнено від ПДВ

MASTER:Коннектор із фіскальним реєстратором

Проведення операції з приймання готівкових коштів за допомогою касового апарату.

1599 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із УКРСОЦБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ПАТ "УКРСОЦБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із УКРСИББАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-банк" УкрСибБанк (МФО 351005) Для виписок банку використовується формат DBF (Profix) Для платіжних доручень використовується формат TXT (iBank2)

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із УКРЕКСІМБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ "УКРЕКСІМБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із Fidelio

Додаток-коннектор містить спеціалізований функціонал для інтеграції даних із програмним продуктом Fidelio.

1399 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із R-Keeper

Додаток-коннектор містить спеціалізований функціонал для інтеграції даних із програмного продукту R-Keeper.

1399 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із ПРОМІНВЕСТБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ПАТ "ПРОМІНВЕСТБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із СIТIБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ КБ "СІТІБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ".

0 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із УКРГАЗБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ПАТ АБ "УКРГАЗБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із МЕГАБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ПАТ "МЕГАБАНК"

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із ОЩАДБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ "ОЩАДБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із ПРИВАТБАНК

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" ХАРКІВСЬКЕ ГРУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК".

799 грн звільнено від ПДВ

Коннектор із МIБ

Додаток-коннектор до системи "Клієнт-Банк" АТ "МІЖНАРОДНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК".

799 грн звільнено від ПДВ