Що бухгалтеру варто знати про зміни у звіті ЄСВ 4?

Що бухгалтеру варто знати про зміни у звіті ЄСВ 4?

4237 0

Після затвердження Міністерством фінансів України наказу №552 від 15.05.2018 року (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0807-15), який у свою чергу виклав у новій редакції Порядок 435 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0460-15), бухгалтер має тепер виконувати й функції кадровика. З однієї сторони, цей крок (а саме — зміна звіту) веде до скасування трудових книжок, як паперових носіїв, а з іншої — постає безліч питань кадрової справи, в яких бухгалтеру треба розібратися перед тим, як подавати звіт.

На перший погляд, у звіті ЄСВ 4 «Звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого внеску на загальнообов’язкове державне страхування» змінилась лише одна таблиця, але ж, якщо розібратися детально, то не все так просто. 

Відкривши оновлену таблицю 5 (не забудьте оновити програму, в якій ви формуєте звітність), що має назву «Відомості про трудові відносини осіб та період проходження військової служби», бухгалтер у першу чергу побачить зміну назви, а потім — збільшення кількості колонок для заповнення.

Нагадаємо підстави заповнення таблиці “Таблиця 5”:

1. Було укладено або розірвано трудовий договір (цивільно-правовий договір, крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) із застрахованою особою;

2. Було укладено або розірвано трудовий договір із застрахованою особою, яка працевлаштована на нове робоче місце;

3. Особу було переведено на іншу посаду або роботу у того самого страхувальника;

4. Особа вперше вступила на військову службу або закінчила проходження військової служби (із виключенням зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби;

5. Особі надано відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами (у тому числі особам із числа військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу);

6. Особі надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

7. Особі надано відпустку по догляду за дитиною від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку (інформацію взято з п. 8 розд. ІV Порядку № 435.

Помітно, що перелік причин для заповнення таблиці стало більше. Особливо незвичним є пункт про військову службу, бо раніше його не було. Ця колонка стосується лише страхувальників, застраховані особи яких проходять службу в силових структурах, тобто це не стосуватиметься звичайних підприємств, та в принципі більшості підприємств. Чому цю колонку створили для всіх, а не окремо для галузі, — питання відкрите.

Далі розглянемо нові колонки і яку інформацію вони потребують

У колонці «Професійна назва роботи», натиснувши на класифікатор посад, обираємо необхідну нам посаду. Якщо ж такої посади немає в переліку, то слід змінювати назви своїх посад згідно з класифікатором та на майбутнє призначати працівників на посади зазначені в класифікаторі. 

Ця колонка викликає найбільше питань, адже є такі посади, які й не зазначені в класифікаторі. Для прикладу, в бюджетних організаціях поширеною посадою є спеціаліст (головний, провідний, різних категорій), оскільки типові професійно-кваліфікаційні характеристики таких посад спеціалістів місцевого самоврядування, які виконують роботу, пов’язану з одним з напрямів роботи виконавчого комітету, затверджені наказом Головного управління державної служби України від 29.12.2009 р. № 406, так от таких посад в класифікаторі ми не знайдемо, тому питання нових посад залишається відкритим. Є така графа «Інші посади», але чи можна її використовувати у випадках відсутності посади, невідомо.

Колонки «Код ЗКППТР» та «Код класифікатора професій мають заповнитися автоматично, якщо ви вірно обрали професійну назву роботи. Але зазначаємо, що не є помилкою, якщо «Код ЗКППТР» не з’явиться,  адже він є не у всіх посад.

Колонку «Посада» можна також заповнити із довідника, але більшості посад там також не зазначено. З досвіду бухгалтерів які вже здали звіт без помилок, у випадку відсутності посади у довіднику, треба скопіювати колонку “Професійна назва роботи” та вставити її у колонку “Посада” і тоді квитнція №2 з помилками Вам не прийде.

Колонка «Документ-підстава про початок роботи та відпустку, кінець трудових або цивільно-правових відносин, переведення на іншу посаду» має на меті зазначення інформації про назву, номер та дату документу, який надав підставу розпочати відпустку, прийняти чи звільнити працівника, переведення його на іншу посаду. Це може бути розпорядження, рішення, наказ тощо. Ця колонка не заповнюється у випадках, коли працівник іде або виходить з відпустки.

Колонка «Військове звання» має на меті отримання інформації про зміну військового звання (лейтенант, сержант), при цьому слід зазначити дати закінчення старого звання в колонці «Дата закінчення» та нового – в колонці «Дата початку».

Отже, таблиця відтепер має не 11 колонок а 17, тому, щоб вірно заповнити їх, бухгалтеру слід користуватися класифікаторами, наказами та значною кількістю нормативної документації. Після введення такої форм звітності Уряд сподівається позбавитись паперових носіїв трудових книжок,  а тому слід прискіпливо віднестися до заповнення таблиці №5, адже Пенсійний фонд у випадку , якщо ви припустилися помилок, буде мати претензії. Паперові трудові книжки ніхто не відміняв,  тому уважно перевіряйте посади,  а за їх відсутності готуйте накази на переведення працівника на іншу посаду (ту,  яка точно є в довіднику).

КОРОБКОВЕ РІШЕННЯ

локальний програмний продукт
> Win-клієнт і RMD-клієнт
> до 10 користувачів має безплатний експрес SQL-сервер
> багатооб'єктний облік
> автоналаштування під будь-яку операційну систему

від 11000 грн + ПДВ 20%

ОРЕНДА ПРОГРАМИ

програмний продукт у хмарі
> 24/7 техпідтримка
> будь-який режим підключення
> автооновлення
> дата центр у Німеччині (Microsoft Azure)
> резервне копіювання

від 300 грн/місяць + ПДВ 20%

ПОСЛУГИ

консультаційні послуги
> налаштування користувачів
> налаштування інтерфейсу
> формування довідників
> налаштування облікової політики
> запуск типового функціоналу

від 500 грн/година + ПДВ 20%