Яким має бути ідеальний бухгалтер

Яким має бути ідеальний бухгалтер

7783 0

Знайти бухгалтера професіонала не легка справа. Яким повинен бути ідеальний фахівець на думку роботодавців, що від нього очікують на ринку праці та якими навичками він має володіти.

Всі ми хочемо, аби нашими фінансами займалися професіонали: на рівні держави, області, міста, підприємства чи навіть квартири. Але ми не завжди усвідомлюємо, що саме визначає цей професіоналізм і які компетенції закладені в його основу. Міжнародний кадровий портал HeadHunter Україна та бухгалтерський IT-проект MASTER:Бухгалтерія спільно розмислюють над суспільним образом українського супербухгалтера.


  1. Досконалість у всьому: загальний портрет омріяного бухгалтера

Яким має бути бухгалтер, щоб відповідати бажанням і запитам українського роботодавця і що український роботодавець може йому запропонувати? Щоб відповісти на ці питання, ми проаналізували більше 300 вакансій для бухгалтерів і на основі їх синтезували загальні вимоги і пропозиції.

Освіта. Попри те, що існує велика кількість якісних професійних курсів (наприклад, з бухгалтерського обліку), але український роботодавець незмінно орієнтується на профільну вищу освіту по спеціальностям бухгалтерський облік і аудит, фінанси, економіка тощо. Також, обов’язковою вимогою до кандидата є знання англійської мови на рівні не нижче intermediate. Останнє зумовлено поступовою переорієнтацією українського бізнесу на європейський ринок, зростанням попиту на англомовні програмні продукти, а також поступовим закликом влади до зміни стандартів фінансової звітності (на МСФЗ чи інші). Тому без профільної освіти та гарного знання англійської мови ваші кар’єрні перспективи будуть обмежені.

Вимоги до статі й віку. Як не дивно, але вакансії бухгалтера чи не найменше зі всіх інших вакансій ринку підпадають під звинувачення у віковій дискримінації чи сексизмі. З усіх проаналізованих кадрових запитів лише двоє зазначали вікові обмеження (від 25 до 60 років). І ми не знайшли жодної вакансії, де б акцент робився на статі кандидата.

Досвід роботи. Наші дані показують, що близько 85% усіх вакантних пропозицій вимагають від потенційних кандидатів наявність досвіду роботи на аналогічній посаді. Найбільш розповсюджений критерій вибору бухгалтера (50—55%) – досвід роботи до 3-х років. І лише 15% роботодавців готові взяти на роботу бухгалтера з подальшим його навчанням. Отже, як бачимо, бухгалтеру-новачку без досвіду роботи наразі неймовірно важко увірватися в фінансовий світ.

Зарплатня. Далеко не у всіх пропозиціях роботодавцями вказуються орієнтовний рівень заробітних плат. Ми можемо бачити лише загальні тенденції ринку праці, враховуючи, що це скоріше "середня температура". Аналіз вакансій продемонстрував, що зарплатні границі бухгалтерів на ринку коливаються у межах від мінімальної заробітної плати до 60 000 грн і навіть вище. Все залежить від масштабу підприємства та рівня матеріальної відповідальності. Якщо для бухгалтера  реальна зарплатна межа десь 15–20 тис. грн, то для головного бухгалтера великого підприємства межею може бути зарплата в 60–80 тис. грн.

Коротке резюме: омріяний середньостатистичним роботодавцем бухгалтер має вищу профільну освіту, гарно володіє англійською мовою, вміє працювати з бухгалтерськими програмами і має значний досвід роботи. Але вимоги різняться в залежності від масштабів компанії – спробуємо проаналізувати подібні нюанси.


  1. Бухгалтерія в малому бізнесі: основи обліку

Припущення про те, що малий бізнес – це, відповідно, малі вимоги точно не стосується очікуваних компетенцій від кандидата на посаду бухгалтера. Хоча, звісно ж, порівняно з середнім і великим бізнесом, вимоги до бухгалтера невеликої компанії дещо спрощені.

Що має вміти? В Україні ведення обліку регламентовано на законодавчому рівні. Тому від будь-якого бухгалтера вимагається знання норм, що регулюють його ділянку роботи. Сюди відносяться численні закони, національні стандарти бухгалтерського обліку (П(С)БО), податковий кодекс тощо. Це дозволяє бухгалтеру вести внутрішньогосподарський, кадровий і податковий облік, а також працювати з касовим апаратом і вести первинну бухгалтерську документацію. Однак, окрім цих базових вимог, все частіше невеличкі підприємства створюють запит на володіння іноземними чи міжнародними стандартами бухгалтерського обліку (МСФЗ, US GAAP), вміння аналізувати операції з кредиторською заборгованістю чи навіть навичку оформлення зовнішньоекономічних контрактів. І, звісно ж, безперечною перевагою (все частіше – головною вимогою) є вміння працювати з бухгалтерськими програмами.

Досвід роботи. Малий бізнес готовий навчати. Тому підприємства готові брати на посаду бухгалтера молодих спеціалістів, які щойно закінчили університет чи навіть студентів-магістрів. Однак, це важко назвати переважаючою тенденцією. У вакантних пропозиціях досвід роботи завжди зазначається як бажаний. Як наслідок, визначити реальні можливості для спеціаліста отримати роботу без попереднього досвіду доволі важко. Тут все залежить від індивідуальних характеристик кандидата і цілей підприємства.

Умови роботи. Все частіше у вакансіях з’являється опція роботи на віддаленій основі. Це пояснюється тим, що деяким підприємствам, по-перше, не потрібні бухгалтери на повний робочий день (це дозволяє бухгалтеру працювати одночасно на кількох підприємствах), по-друге, тенденцією до діджитилізації обліку, що дозволяє спеціалісту якісно виконувати власну роботу навіть з дому. Фріланс, аутсорсинг – подібні способи співпраці доступні для малого бізнесу. Однак, поруч з цим, багато компаній все рівно бажають мати офісного бухгалтера на повний робочий день.

Зарплатня. Заробітна плата бухгалтера у невеликій компанії може коливатися від мінімальної зарплати по Україні (в регіонах) до 15–20 тис. гривень (таку суму готові платити здебільшого столичні підприємства). Примітно, що багато підприємств у вакансіях просять кандидатів вказувати бажану заробітну плату – у такий спосіб роботодавець отримує механізм порівняння "платня-якість".

Коротке резюме: ідеальний бухгалтер для малого бізнесу – це молода амбітна людина, яка впевнено орієнтується в основах бухгалтерського і податкового обліку, здатна до самонавчання, вміє працювати з основними бухгалтерськими програмами і надає більшу перевагу освітнім питання (бажання отримати досвід роботи), ніж фінансовим.


  1. Супербухгалтер: на що орієнтується середній і великий бізнес?

Що має вміти? На рівні великого бізнесу відповідальність бухгалтера зростає – це визначає збільшення кількості та якості професійних компетенцій. Додаються такі вимоги як навичка комунікації з контрагентами, державними органами й представниками різних служб, вміння відстежувати кредиторські та дебіторські заборгованості, а також володіння основами податкового планування, знання механізмів оптимізації та мінімізації оподаткування підприємства тощо. Якщо знання мови (англійської, французької чи німецької) не є основною вимогою для невеликих підприємства, то великий бізнес акцентує на цьому значну увагу – без знання мови посаду бухгалтера буде отримати доволі важко (а головного бухгалтера – неможливо). Примітно, що знання МСФЗ також стає базовою вимогою.

Ще один обов’язковий пункт – це навичка роботи з профільними програмами. Окрім Microsoft Excel, 1С чи MASTER:Бухгалтерія вітається також досвід користування SAP, Клієнт-Банк, M.E.Doc тощо.

Значна увага приділяється особистим рисам кандидата (здебільшого – на посаду головного бухгалтера). Це стресостійкість, гарні комунікаційні навички, вміння ефективно розподіляти час і бездоганна ділова репутація. А якщо кандидат має міжнародні сертифікати CAP, CIPA чи ACCA – це буде його значною перевагою над іншими конкурентами. Хоча їх наявність не є основною вимогою для отримання посади і не гарантує підвищеного рівня заробітної плати.

Досвід роботи. Одна із основних вимог до кандидата. Перевага надається бухгалтерам, які мають досвід роботи на різних облікових ділянках: від банківської справи до виробничого обліку. Часто можна зустріти такі пункти як успішний досвід проходження аудитів та перевірок, досвід міжнародної співпраці, досвід комунікації з контрагентами та державними установами тощо. Сам досвід здебільшого вимірюється за чотирма критеріями: 1) досвід роботи на аналогічній посаді (перевага – від 3-х років); 2) масштаб підприємства, на якому працював кандидат (для головного бухгалтера перевагою стане досвід роботи на підприємстві з великою кількістю працівників – більше 150); 3) різноплановість досвіду роботи; 4) досвід роботи на керівній посаді. Для того, щоб зайняти посаду головного бухгалтера, всі ці чотири критерії мають бути враховані.

Умови роботи. Чим більша компанія, тим менш гнучкий графік для роботи бухгалтера вона пропонує. Опція віддаленої роботи в цілому доступна, однак на основі повноцінного робочого дня. А якщо говорити про посаду головного бухгалтера, то це виключно офісна робота з великим навантаженням та значною відповідальністю.

Зарплатня. Заробітна плата бухгалтера на середньому чи великому підприємстві перебуває в межах від 7–8 тис. грн до 25–30 тис. грн. А от зарплатня головного бухгалтера починається від позначки 10–15 тис. грн і, загалом, строго не обмежується (може сягати навіть 80 тис. грн).

Коротке резюме: супербухгалтер для великого підприємства – досвідчений різносторонній професіонал з сильними лідерськими та комунікаційними навичками, знанням іноземних мов, бухгалтерських програм, а також вмінням швидко оцінювати ситуації й прораховувати можливі ризики.

Співавтором тексту є Катерина Криворученко, керівник експертно-аналітичного центру HeadHunter Україна.

Джерело: Новое время

ПОСЛУГИ

консультаційні послуги
> налаштування користувачів
> налаштування інтерфейсу
> формування довідників
> налаштування облікової політики
> запуск типового функціоналу

від 600 грн/година з урахуванням ПДВ 20%

ХМАРА ПРОГРАМИ

програмний продукт у хмарі
> техпідтримка
> будь-який режим підключення
> автооновлення
> дата центр у Німеччині (Microsoft Azure)
> резервне копіювання

від 960 грн/місяць звільнено від ПДВ

КОРОБКОВЕ РІШЕННЯ

локальний програмний продукт
> Win-клієнт і Web-клієнт RMD
> безплатний експрес SQL-сервер (до 10 ліцензій)
> багатооб'єктний облік
> іменні та конкурентні ліцензії на вибір
> покрокові інструкції для легкого запуску

від 14400 грн з урахуванням ПДВ 20%